Náš príbeh

Náš príbeh

Ekzém. Atopický ekzém.

To je naša rodinná boliestka už od dcérkinho druhého mesiaca života. Prešli sme dlhú a rôznorodú cestu pri jeho liečení. Tu je náš príbeh.

Február 2011.

Niečo nie je v poriadku alebo prečo naše dvojmesačné dieťa stále plače?

Dcérka, ako vytúžené dieťa, ktorému sa dostalo ešte v brušku snáď všetko podľa modernej literatúry, stále plakávala. Cez deň. V noci. Stále. Bola som unavená a myslela som si, že sa už nikdy nevyspím. Trpela som frustráciou a úprimne povedané, prvé mesiace materstva som si veľmi nevychutnávala. Aj keď som sa veľmi tešila, únava a bezradnosť zvíťazili nad entuziazmom a všetkými romantickými predstavami o šťastnom a pyšnom kočíkovaní uprostred mesta …..

Nevedela som si dať rady a keď mala dcérka iba 2 mesiace, zavolala som domov laktačnú poradkyňu, aby skontrolovala, či je dcérka dobre prisatá a či nie je problém v kojení.

Nie, nebolo to v tom, ako mi pani poradkyňa potvrdila. Na jednej strane sa mi uľavilo, že Simonka je dobre živená a moje kojenie je ukážkové a dostatočné.

Ale čo je teda za problém?

 • Prečo stále plače?
 • Odťahuje sa pri kojení?
 • Prečo keď leží na chrbte, tak sa v ňom prehýba?
 • Bolí ju snaď niečo?

Nepoznali sme odpoveď. Už vtedy sme na jej kožičke videli

 • malé červené fľaky a
 • malé šupinky vo vláskoch

a tak bolo jasné, že musíme navštíviť kožnú lekárku. Naša vtedajšia lekárka povedala, že nevie stanoviť presnú diagnózu a nad diagnózou atopický ekzém iba uvažovala. Predpísala nám klasickú liečbu, ktorá pozostávala z

 1. Hypermangánu do kúpeľa,
 2. Linola-Fett mlieka po kúpeli,
 3. Excipial-u
 4. Ichtyolovej masti
 5. Kyseliny mliečnej
 6. Fenistilu

Stav sa nezlepšoval a tak sme navštívili inú kožnú lekárku, tentoraz na detskej klinike v Bratislave.

Pani doktorka hneď nasadila klasickú medicínu, konkrétne to boli steroidné hormóny – kortikoidy. Túto “liečbu” sme, našťastie, podávali len 1 týždeň, keďže sme sa medzičasom začali zaujímať o vedľajšie účinky kortikoidov. Hormóny zabrali, to jest potlačili ekzém naspäť do kože, aby sa ten za pár dní opäť vynoril na kožičke.

Nasledovala kontrola u kožnej lekárky číslo 1, stav sa však nemenil. Pani doktorka mi odporúčila ako dojčiacej matke, nasadiť ľahkú diétu bez mlieka a mliečnych výrobkov.

Pár týždňov ubehlo a my sme zistili, že moja upravená strava nemá žiadny vplyv na Simonkinu kožu a jej časté plakanie. Hľadali sme iný prístup.

Na rad prišla homeopatia. Tej sme boli naklonení dlho, takmer 2 a pol roka. Výsledky boli raz také, raz onaké. Popri homeopatii, som sa začala zaoberať duchovnom, spiritualitou, psychológiou, pretože to z toho prirodzene vyplynulo. Som typ človeka, ktorý sa nebráni novým informáciam a tak som išla na terapie ako:

 • One brain,
 • Rodinné konštelácie,
 • Etikoterapia,
 • Atlantská kabala – analýza životného plánu.

Prečítala som pár ezoterických kníh, ktoré mi mali pomôcť pochopiť moje poslanie, čiže životnú úlohu v tomto živote. Kládla som si otázky typu:

 1. Prečo si dcérka zobrala na seba túto diagnózu?
 2. Čo ma chce naučiť, čo mi zrkadlí?
 3. Čo mám zmeniť, aby sa vyzdravela?

Pár odpovedí mám, na niektoré som prišla sama,  niektoré mi dali vzdelanejší ľudia.

Nasledovalo pátranie po príčinách Simonkinho ekzému, a aj keď sme nemali vôbec stanovenú presnú diagnózu, skúšali sme to kade tade…

A tu naša cesta hľadania odpovedí a  hľadania účinnej liečby na ekzém začala…

 • vyšetrovali sme moju kvapku krvi v Leviciach,
 • detoxikovala som sa kvapkami Doktora Jonáša,
 • obmedzovala som cukor, mliečne výrobky a iné alergény vo svojej strave, aj kávu (to nieeeee!!!),
 • skúšala som metódou One Brain, Rodinnými konšteláciami, Dynamikami napraviť narušené vzťahy v rodine (takmer nemožné),
 • pár dni sme podávali kortikoidnú liečbu – zo zúfalstva – a už nikdy viac!
 • nikdy sme dcérku neočkovali – a ani nebudeme!
 • skúšala som sa vyrovnať s týmto údelom a hľadať v ňom moje poslanie,
 • vylúčili sme u Simonky polotovary, tofu, sóju, lepok …,
 • boli sme v mori – Simonka mala akurát akútnu fázu ekzému a soľ ju strašne štípala. Nás zase štípali komáre, to jest, dovolenku sme predčasne ukončili.
 • skúsili sme odmerať disharmóniu jednotlivých orgánov v biorezonančnom centre,
 • vyskúšali sme mydlá z kozieho mlieka, z uhlíka, z ovsených vločiek, zo síry, z olivového oleja, z glycerínu….

Popritom som hľadala príčiny ekzému aj v strave či v prostredí. Mala som podozrenie na plyšové hračky a koberčeky v škôlke. Hračky som odložila, ale dosah na škôlkárske koberčeky som už nemala. Doma sme upravovali stravu, raz to bola bezmliečna, raz úplne bez cukru, inokedy sme to skúšali len s čerstvou domácou stravou, v čo najväčšom množstve BIO kvality. Dozvedela som sa od kamaráta, že Makrobiotická strava určite pomôže na kožné problémy. Tento prístup sme nedokázali presne nasledovať, pretože by to vyžadovalo variť všetky jedlá doma a nosiť do škôlky. Dostala som sa aj k článkom kritizujúcim makrobiotickú stravu u detí a o to ťažšie to bolo zvládnuť.

V štvrtom roku života bola dcérke stanovená diagnóza atopický ekzém.

Teraz má Simonka päť rokov a ja som sa rozhodla, že keď nebudem schopná odhaliť spúšťače jej ekzému, tak budem aspoň zachytávať vývoj jej diagnózy týmto spôsobom a tým snáď pomôžem sebe a ostatným, ktorý majú podobné trápenie.

Momentálne sme sa ustálili na kvalitných suplementoch, ako je Rybí olej, detské probiotiká, vitamín D, B-komplex. Občas dáme aj NAT MUR (Schusslerove soli) a 100 percentné prírodné krémy a maste na potieranie kože. Kyselina mliečna je u nás vo veľkých množstvách.

Január 2016

Nevieme, čo je spúšťačom Simonkinho atopického ekzému a nevieme, čo jej dávať, aby sme držali túto pliagu pod kontrolou. Asi z toho nevyrastie, ako nám niektorí doktori hovorili.

Záver

Tento blog slúži ako akýsi adresár informácií rôzneho charakteru, databázy fungujúcich a nefungujúcich liečebných metód a všetkého, čo súvisí s atopickým ekzémom. Je tu aj priestor na vaše skúsenosti, rady či podnety.  Preto budem veľmi vďačná, ak svoje pocity a myšlienky vyjadríte písomne a pozdieľate s ľudmi, ktorých sa táto téma dotýka.

Ďakujem za váš čas a záujem.

Jana

PS: Ak sa vás táto téma dotýka, napíšte mi váš príbeh. Zvládli ste poraziť atopický ekzém? Našli ste konečné riešenie? Na ktoré krémy nedáte dopustiť?

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *